17.10.1974 r. w miejscowości Psary-Kąty pod Kielcami otwarto naziemną stację łączności satelitarnej.
Rozkwit i upadek „Gwiezdnego Miasteczka” w Psarach
Rozkwit i upadek „Gwiezdnego Miasteczka” w Psarach


17.10.1974 r. w miejscowości Psary-Kąty pod Kielcami otwarto naziemną stację łączności satelitarnej.

Centrum Usług Satelitarnych przez prawie 30 lat umożliwiało połączenie z dowolnym punktem na Ziemi i było symbolem nowoczesności. Było to jedyne w Polsce Centrum Usług Satelitarnych należące do Telekomunikacji Polskiej SA.

Pierwszą stację satelitarną otwarto w Psarach-Katach w 1974 r., pracującą w ramach systemu Intersputnik, w 1982 otwarto stację pracującą również w ramach dawnej organizacji Intelsat, centrum nosiło wówczas nazwę Centrum Łączności Satelitarnej. W następnych latach otwarto również stacje działające w systemach Inmarsat i Eutelsat.

Nie bez kozery można napisać, że ta część obecnego powiatu kieleckiego stanowiła centrum polskiej łączności satelitarnej. Pod względem precyzji oraz niezawodności działania instrumenty spełniały najwyższe światowe standardy. W końcowym etapie działalności była to jedna z najnowocześniejszych stacji satelitarnych na świecie, w Europie uznawana za najnowocześniejszą obok podobnej jednostki w Niemczech i Anglii

Założeniem funkcjonowania „Gwiezdnego Miasteczka” w Psarach-Katach ( bo tak nieformalnie „ochrzczono” jednostkę przez pracowników i mieszkańców sąsiadujących wiosek), było zapewnienie Polsce łączności satelitarnej z ówczesnymi krajami bloku wschodniego, więc jako pierwszą uruchomiono antenę systemu Intersputnik.

W okresie złotych czasów przekazów satelitarnych w miejscowości Psary-Kąty działało 7 anten –z największą mającą średnicę 32 m i ważącej 300 ton. Jej rolą była obsługa systemu Intelsat, który umożliwiał transatlantyckie połączenie centrali telefonicznych w Polsce i w USA.










  PRZEJDŹ NA FORUM