centralizm demokratyczny? W uproszczeniu to demokracja, w której jednak o wszystkim decydują
najwyższe władze państwowe.
Co to jest centralizm demokratyczny? W uproszczeniu to demokracja, w której jednak o wszystkim decydują najwyższe władze państwowe. To także ustrój sprzeczny z demokracją liberalną. Rodzajem centralizmu demokratycznego był tzw. realny socjalizm, zwany także systemem komunistycznym.

Niereformowalne ciągoty w kierunku centralizmu demokratycznego od dawna mają bracia Kaczyńscy. Ciągoty te znalazły wyraz w kolejnym, ogłoszonym dziś projekcie konstytucji Prawa i Sprawiedliwości. Inaczej niż tendencjami centralistycznymi nie można bowiem wytłumaczyć takich pomysłów, jak kontrolowanie sądów przez władzę wykonawczą albo radykalne ograniczenie wpływów korporacji.
Te pomysły są trochę dziwne, bo nie bardzo można je pogodzić z zasadniczym przekazem ideologicznym PiS, czyli z silnym państwem. Bo w warunkach polskich i nie tylko państwo silne oraz państwo omnipotentne to rzeczywistości sprzeczne. To nie ma jednak większego znaczenia. Radykalizm pomysłów PiS oznacza, że projekt konstytucji tej partii jest niczym więcej, niż manifestem ideologicznym. Nawet Jarosław Kaczyński nie planuje zapewne wejścia w życie choćby części artykułów. Bo gdy PiS był przy władzy, dziwnie zapomniał o tych pomysłach, które przecież nie są nowe.

Prezes PiS należy bowiem do tego gatunku polityków, którzy jak coś rzeczywiście robią, to o tym nie mówią. A jak już otwierają usta, to znaczy że tylko mówią.


Polszacki jest bardzo mundry, polszacki na ministra UB


  PRZEJDŹ NA FORUM